Staff Directory
Staff Directory
Athletics Administration
Tracy Dill Director of Athletics (218) 755-4022
Sarah Levesque Associate AD/SWA (218) 755-2142
Debbie Slough Athletics Secretary (218) 755-2941
Doug Leif Faculty Athletics Representative (218) 755-2754
Athletic Media Relations
Brad Folkestad Director (218) 755-4603
Andy Sailer Assistant Director (218) 755-2763
Andrew Fisher Assistant (218) 755-4619
Athletic Training
Bill Crews Head Trainer (218) 755-2769
Corinne Dauksavage Assistant Trainer (218) 755-2769
Bekah Hessinger Assistant Trainer (218) 755-2769
Aryn Ball Assistant Trainer (218) 755-2769
Michael Hall Assistant Trainer (218) 755-2769
Brianna Dufault Graduate Assistant (218) 755-2769
Athletic Development/Beaver Pride
Dan Bennett Beaver Pride Coordinator/Dir. of Annual Giving, Athletics (218) 755-2827
Compliance
Sarah Levesque Associate AD/SWA (218) 755-2142
Equipment
Mel Nygaard Equiment Manager, Campus (218) 755-2192
Toby Palmiscno Equipment Manager, Hockey (218) 755-2707
Games Management
Tim Bellew Head Coach (218) 755-4108
Baseball Coaches
Tim Bellew Head Coach (218) 755-4108
Matt Ellinghuysen Assistant Coach (218) 755-2516
Scott Seaton Volunteer Assistant - Pitching
Men's Basketball Coaches
Mike Boschee Head Coach (218) 755-2774
Ryan Montgomery Assistant Coach (218) 755-2323
Matt Majkrzak Assistant Coach (218) 755-2740
Women's Basketball Coaches
Mike Curfman Head Coach (218) 755-3783
Mark Bagaason Assistant Coach (218) 755-2324
Anne Skriba Assistant Coach (218) 755-2505
Football Coaches
Jeff Tesch Head Coach (218) 755-2772
Rich Jahner Associate Head Coach/Defensive Backs (218) 755-3785
Brent Bolte Assistant Coach/Defensive Coordinator (218) 755-2768
Eric Medberry Assistant Coach/Offensive Coordinator (218) 755-3770
Dr. Ken Traxler Assistant Coach (218) 755-2923
Taylor Summers Assistant Coach (218) 755-4622
Craig Bagnell Assistant Coach (218) 755-2511
Rob Aurich Assistant Coach (218) 755-2512
Del Ciucci Assistant Coach (218) 755-4619
Men's Golf Coaches
Ekren Miller Head Coach (218) 755-2513
Eric Carlson Volunteer Assistant (218) 751-8084
Women's Golf Coaches
Mark Bagaason Assistant Coach (218) 755-2324
Eric Carlson Volunteer Assistant (218) 751-8084
Men's Ice Hockey Coaches
Tom Serratore Head Coach (218) 755-2879
Ted Belisle Assistant Coach (218) 755-2717
Travis Winter Assistant Coach (218) 755-2765
Kohl Schultz Director of Hockey Opperations (218) 755-2724
Jerry Hotarek Voulunteer Assistant Coach
Women's Ice Hockey Coaches
Jim Scanlan Head Coach (218) 755-2958
Amber Fryklund Assistant Coach (218) 755-2959
Shane Veenker Assistant Coach (218) 755-4251
Soccer Coaches
Jim Stone Head Coach (218) 755-2773
Andy Janssen Assistant Coach/Recruiting Coordinator (218) 755-2325
Gabrielle Lister Student Assistant
Softball Coaches
Rick Supinski Head Coach (218) 755-2072
Diane Blommel Graduate Assistant
Shannon Norman Volunteer Assistant Coach
Strength and Conditioning
Gary Boros Strength and Conditioning Coach (218) 755-1111
Mike Lewis Graduate Assistant
Tennis Coaches
Mark Fodness Head Coach (218) 755-2517
Track/Cross Country Coaches
Craig Hougen Head Coach (218) 755-2883
Benjamin Baird Assistant Coach (218) 755-2326
Volleyball Coaches
Wayne Chadwick Head Coach (218) 755-3784
Jerry Hulla Assistant Coach (218) 755-2518
Hannah Wilson Graduate Assistant Coach (218) 755-4620


MNSCU Bemidji State University is a member of the
Minnesota State Colleges and Universities system
Streamline Technologies
Athletics Beaver Pride Luncheon Walnut Hall; Bemidji, Minn.
Oct 17, 12:00 p.m.
W Ice Hockey Bemidji State 1 Columbus, Ohio
Oct 17, 12:00 p.m. Ohio State 5
Volleyball MSU Moorhead 0 Bemidji, Minn.
Oct 17, 12:00 p.m. Bemidji State 3
W Soccer Northern State (2005 Team Recognition) 0 Bemidji, Minn.
Oct 18, 12:00 p.m. Bemidji State 4
W Ice Hockey Bemidji State 0 Columbus, Ohio
Oct 18, 12:00 p.m. Ohio State 1
Football Minot State 17 Bemidji, Minn.
Oct 18, 12:00 p.m. Bemidji State 31
Volleyball (RV) Northern State 3 Bemidji, Minn.
Oct 18, 12:00 p.m. Bemidji State 1
W Soccer MSU Moorhead (Cheryl Smith Memorial Game) 0 Bemidji, Minn.
Oct 19, 12:00 p.m. Bemidji State 3
Cross Country Mike Thorson Invite Bismarck, N.D.
Oct 24, 4:00 p.m.
W Soccer Winona State 0 Bemidji, Minn.
Oct 24, 4:00 p.m. Bemidji State 1
Volleyball Bemidji State 1 Minot, N.D.
Oct 24, 4:00 p.m. Minot State 3
W Ice Hockey (2) Wisconsin 2 Bemidji, Minn.
Oct 24, 4:00 p.m. Bemidji State 1
M Ice Hockey Bemidji State 2 Minneapolis, Minn.
Oct 24, 4:00 p.m. (1) Minnesota 5
Football Bemidji State Duluth, Minn.
Oct 25, 1:00 p.m. Minnesota Duluth
W Ice Hockey (2) Wisconsin Bemidji, Minn.
Oct 25, 4:07 p.m. Bemidji State
Volleyball Bemidji State Bismarck, N.D.
Oct 25, 6:00 p.m. U-Mary
M Ice Hockey Bemidji State Minneapolis, Minn.
Oct 25, 7:00 p.m. (1) Minnesota
W Soccer Upper Iowa Bemidji, Minn.
Oct 26, 1:00 p.m. Bemidji State
Volleyball Bemidji State Crookston, Minn.
Oct 28, 7:00 p.m. Minnesota Crookston
Athletics Beaver Pride Luncheon Walnut Hall; Bemidji, Minn.
Oct 31, 12:00 p.m.
W Soccer Bemidji State Duluth, Minn.
Oct 31, 1:00 p.m. Minnesota Duluth
Volleyball (5) Southwest Minnesota State Bemidji, Minn.
Oct 31, 7:00 p.m. Bemidji State
W Ice Hockey Bemidji State Minneapolis, Minn.
Oct 31, 7:07 p.m. (1) Minnesota
M Ice Hockey Alaska Fairbanks Bemidji, Minn.
Oct 31, 7:37 p.m. Bemidji State
Football Bemidji State St. Cloud, Minn.
Nov 1, 1:00 p.m. St. Cloud State
Volleyball Sioux Falls Bemidji, Minn.
Nov 1, 4:00 p.m. Bemidji State
W Ice Hockey Bemidji State Minneapolis, Minn.
Nov 1, 4:07 p.m. (1) Minnesota
M Ice Hockey Alaska Fairbanks Bemidji, Minn.
Nov 1, 7:07 p.m. Bemidji State
W Soccer St. Cloud State Bemidji, Minn.
Nov 2, 1:00 p.m. Bemidji State
W Basketball Bemidji State Grand Forks, N.D.
Nov 2, 2:00 p.m. North Dakota (Exh.)
W Soccer Bemidji State TBA
Nov 5, 1:00 p.m. NSIC Playoffs
W Soccer Bemidji State TBA
Nov 7, 1:00 p.m. NSIC Playoffs
Volleyball Bemidji State Sioux Falls, S.D.
Nov 7, 7:00 p.m. (RV) Augustana
W Basketball Bemidji State Fargo, N.D.
Nov 7, 7:00 p.m. Noth Dakota State (Exh.)
M Ice Hockey Bemidji State Mankato, Minn.
Nov 7, 7:07 p.m. Minnesota State
Cross Country NSIC Championship Wayne, Neb.
Nov 8, 10:00 a.m.
Football MSU Moorhead Bemidji, Minn.
Nov 8, 1:00 p.m. Bemidji State
Volleyball Bemidji State Wayne, Neb.
Nov 8, 5:00 p.m. (12) Wayne State
M Ice Hockey Bemidji State Mankato, Minn.
Nov 8, 7:07 p.m. Minnesota State
W Soccer Bemidji State TBA
Nov 9, 1:00 p.m. NSIC Playoffs