ROSTER ARCHIVES


2014 Baseball
2014 Baseball

(click here for print-quality version)

Back Row (L to R): Steven Erickson, Parker Havel, Drake Huggans, Logan Riedel, Chad Hanson, Derek Masberg, Mark Kosmaski, Tyler Saeugling, Miles Campbell, Nate Heisick, Evan Rowe, Dylan Weisert

Middle Row (L to R): Cody Jenkins, Zach Braun, Dylan Webb, Weston Brinkman, Ben Boser, Bo Schmitz, Nick Hovila, Jack Stigman, Luke Benge, Mike Hanson, Jake Oslin, Alex Olson, David Reyes

Front Row (L to R): Matt Mastantuono, Mason Bellew, Ryan Rumpca, Jake Tuholsky, Jake Braun, Matthew Wixon, Joey Hanowski, Terry Hadden, Jesse Katz, Tyler Nelson, Collin Eckman, Cole Bjorge, Steven Prichard

Not Pictured: Alan Capistron

NumberNamePositionHeightWeightYearBats/ThrowsHometown (Prev Team/League)
1 Tyler NelsonINF6-1185RS-So.R/RHayfield, Minn. (Hayfield HS)
2 Cole BjorgeOF6-1170Sr.L/LPrior Lake, Minn. (Prior Lake HS)
3 Jake TuholskyC5-9175RS-Jr.L/RBig Lake, Minn. (Big Lake HS)
4 Dylan WebbINF6-0165RS-Jr.R/RAhwatukee, Ariz. (Desert Vista HS)
5 Joey HanowskiINF/OF5-10181So.L/RLittle Falls, Minn. (Little Falls HS)
6 Nick HovilaOF5-10160Fr.R/RBemidji, Minn. (Bemidji HS)
7 Collin EckmanINF6-0185Fr.R/RLittle Falls, Minn. (Little Falls HS)
8 Nate HeisickLHP6-1185RS-So.L/LPlymouth, Minn. (Wayzata HS)
9 Alan CapistronRHP6-2190Jr.L/RSteamboat Springs, Colo. (Paradise Valley CC)
10 Chad HansonOF6-4195RS-Sr.L/RSt. Paul, Minn. (Mounds Park Academy)
12 Matt MastantuonoINF5-9175Fr.R/RMississauga, Ontario (Loyola HS)
13 Cody JenkinsOF5-10204So.R/RBemidji, Minn. (Bemidji HS)
14 Bo SchmitzC/OF5-11180Fr.R/RSt. Cloud, Minn. (St. Cloud Cathedral HS)
15 Ben BoserINF5-10170Fr.L/RPierz, Minn. (Pierz HS)
16 Ryan Rumpca2B/RHP5-8175Fr.R/RRamsey, Minn. (Anoka HS)
17 Parker HavelRHP6-2165Fr.R/RGrand Rapids, Minn. (Grand Rapids HS)
18 Mark KosmalskiRHP6-5210RS-Fr.R/ROakdale, Minn. (Hill-Murray HS)
19 Derek MasbergRHP6-4185Fr.R/RKilkenny, Minn. (Waterville-Elysian-Morristown HS)
20 Steven Prichard3B6-0180Jr.R/RMesa, Ariz. (Westwood HS)
21 Jake BraunINF5-10140Fr.R/RLakeville, Minn. (Lakeville North HS)
22 Luke BengeRHP6-4193Fr.R/RLakeville, Minn. (Lakeville South HS)
23 Jake OslinRHP/OF6-1195RS-Jr.L/RMora, Minn. (Mora HS)
25 Logan RiedelRHP/OF6-3185Fr.L/RClarissa, Minn. (Eagle Valley HS)
26 Drake HuggansRHP/OF6-0195Jr.R/RGreenley, Colo. (Northeastern JC)
27 Miles CampbellRHP6-4195Sr.R/REden Prairie, Minn. (Holy Family Catholic HS)
28 Jack StigmanRHP6-3160Fr.R/RPerham, Minn. (Perham HS)
29 Mason Bellew1B6-0180RS-Fr.R/RBemidji, Minn. (Bemidji HS)
30 Weston BrinkmanLHP5-10155RS-Fr.L/LLake Henry, Minn. (Paynesville Area HS)
33 Terry HaddenRHP/OF6-0175Fr.R/RElk River, Minn. (Elk River HS)
36 Zach BraunC6-0210Sr.R/RLakeville, Minn. (Lakeville North HS)
39 Mike HansonRHP6-1215RS-Jr.R/RCass Lake, Minn. (Cass Lake HS)
40 Jesse KatzRHP6-0180RS-So.R/RDeerfield, Ill. (Illinois at Springfield)
44 Tyler SaeuglingRHP6-4170Jr.R/RDubuque, Iowa (Ellsworth CC)
49 Matthew WixonRHP/C6-0185Jr.R/RFairbanks, Alaska (Dakota County TC)
Steven EricksonRHP6-1205Jr.R/RHibbing, Minn. (Hibbing HS)
Alex OlsonLHP5-8160Fr.L/LToken Creek, Wis. (Deforest HS)
David Reyes3B/OF6-0175Fr.L/RSt. Paul, Minn. (Cretin-Derham Hall HS)
Evan RoweRHP6-1170Fr.R/RNowthen, Minn. (Anoka HS)
Dylan WeisertRHP/OF5-9175Fr.R/RBlackduck, Minn. (Blackduck HS)
2014 Baseball Coaches
Tim BellewHead CoachNinth Season (Kansas Wesleyan '87)
Matt EllinghuysenAssistant CoachFirst Season (Bemidji State '13)
Scott SeatonVolunteer Assistant - PitchingSecond Season/Bemidji State


MNSCU Bemidji State University is a member of the
Minnesota State Colleges and Universities system
Streamline Technologies
Cross Country Mike Thorson Invite Bismarck, N.D.
Oct 24, 4:00 p.m.
W Soccer (18) Winona State 0 Bemidji, Minn.
Oct 24, 4:00 p.m. Bemidji State 1
Volleyball Bemidji State 1 Minot, N.D.
Oct 24, 4:00 p.m. Minot State 3
W Ice Hockey (2) Wisconsin 2 Bemidji, Minn.
Oct 24, 4:00 p.m. Bemidji State 1
M Ice Hockey Bemidji State 2 Minneapolis, Minn.
Oct 24, 4:00 p.m. (1) Minnesota 5
Football Bemidji State 10 Duluth, Minn.
Oct 25, 4:00 p.m. (2) Minnesota Duluth 38
W Ice Hockey (2) Wisconsin 4 Bemidji, Minn.
Oct 25, 4:00 p.m. Bemidji State 3
Volleyball Bemidji State 3 Bismarck, N.D.
Oct 25, 4:00 p.m. U-Mary 2
M Ice Hockey Bemidji State 3 Minneapolis, Minn.
Oct 25, 4:00 p.m. (1) Minnesota 5
W Soccer Upper Iowa 2 Bemidji, Minn.
Oct 26, 4:00 p.m. Bemidji State 3
Volleyball Bemidji State 2 Crookston, Minn.
Oct 28, 4:00 p.m. Minnesota Crookston 3
Athletics Beaver Pride Luncheon Walnut Hall; Bemidji, Minn.
Oct 31, 12:00 p.m.
W Soccer Bemidji State Duluth, Minn.
Oct 31, 3:00 p.m. Minnesota Duluth
Volleyball (8) Southwest Minnesota State Bemidji, Minn.
Oct 31, 7:00 p.m. Bemidji State
W Ice Hockey Bemidji State Minneapolis, Minn.
Oct 31, 7:07 p.m. (1) Minnesota
M Ice Hockey (RV) Alaska Fairbanks Bemidji, Minn.
Oct 31, 7:37 p.m. Bemidji State
Football Bemidji State St. Cloud, Minn.
Nov 1, 1:00 p.m. St. Cloud State
Volleyball Sioux Falls Bemidji, Minn.
Nov 1, 4:00 p.m. Bemidji State
W Ice Hockey Bemidji State Minneapolis, Minn.
Nov 1, 4:07 p.m. (1) Minnesota
M Ice Hockey (RV) Alaska Fairbanks Bemidji, Minn.
Nov 1, 7:07 p.m. Bemidji State
W Soccer St. Cloud State Bemidji, Minn.
Nov 2, 1:00 p.m. Bemidji State
W Basketball Bemidji State Grand Forks, N.D.
Nov 2, 2:00 p.m. North Dakota (Exh.)
W Soccer Bemidji State TBA
Nov 5, 1:00 p.m. NSIC Playoffs
W Soccer Bemidji State TBA
Nov 7, 1:00 p.m. NSIC Playoffs
Volleyball Bemidji State Sioux Falls, S.D.
Nov 7, 7:00 p.m. (RV) Augustana
W Basketball Bemidji State Fargo, N.D.
Nov 7, 7:00 p.m. North Dakota State (Exh.)
M Ice Hockey Bemidji State Mankato, Minn.
Nov 7, 7:07 p.m. Minnesota State
Cross Country NSIC Championship Wayne, Neb.
Nov 8, 10:00 a.m.
Football MSU Moorhead Bemidji, Minn.
Nov 8, 1:00 p.m. Bemidji State
Volleyball Bemidji State Wayne, Neb.
Nov 8, 5:00 p.m. (11) Wayne State
M Ice Hockey Bemidji State Mankato, Minn.
Nov 8, 7:07 p.m. Minnesota State
W Soccer Bemidji State TBA
Nov 9, 1:00 p.m. NSIC Playoffs
M Basketball Bemidji State Cedar Rapids, Iowa
Nov 9, 1:00 p.m. Northern Iowa (Exh.)
Athletics Beaver Pride Luncheon Walnut Hall; Bemidji, Minn.
Nov 14, 12:00 p.m.
W Ice Hockey (10) North Dakota Bemidji, Minn.
Nov 14, 2:07 p.m. Bemidji State
W Basketball Bemidji State St. Paul, Minn.
Nov 14, 5:00 p.m. Fort Hays State (Kan.)
M Basketball Crown College Bemidji, Minn.
Nov 14, 7:00 p.m. Bemidji State
M Ice Hockey Michigan Tech Bemidji, Minn.
Nov 14, 7:37 p.m. Bemidji State
Football Northern State (Senior Day) Bemidji, Minn.
Nov 15, 1:00 p.m. Bemidji State