ROSTER ARCHIVES


2014-15 Men's Ice Hockey
2014-15 Men's Ice Hockey

(click here for print-quality version)

Front Row (L to R): Reid Mimmack, James Hansen, Markus Gerbrandt, Sam Windle, Matt Prapavessis, Assistant Coach Travis Winter, Head Coach Tom Serratore, Assistant Coach Ted Belisle, Philip Brewer, Mitch Cain, Sam Rendle, Cory Ward, Andrew Walsh.

Middle Row (L to R): Michael Bitzer, Graeme McCormack, Athletic Trainer Bill Crews, Equipment Manager Toby Palmiscno, Student Equipment Manager Sam Rydeen, Student Equipment Manager Kevin Duffy, Volunteer Assistant Coach Jerry Hotarek, Director of Hockey Operations Kohl Schultz, Student Equipment Manager Austin Mau, Assistant Strength and Conditioning Coach Mike Lewis, Strength and Conditioning Coach Gary Boros, John Parker, Jesse Wilkins.

Back Row (L to R): Gerry Fitzgerald, Nate Arentz, Kyle Bauman, Bob Kinne, Jordan Heller, Ruslan Pedan, Carter Struthers, Brendan Harms, Charlie O'Connor, Phillip Marinaccio, Brett Beauvais, Leo Fitzgerald, Myles Fitzgerald.

NumberNamePositionHeightWeightYearS/CHometown (Previous Team)
1 Michael BitzerG5-11205Fr.LMoorhead, Minn. (USHL-Lincoln)
3 James HansenD6-1226Jr.LMaple Grove, Minn. (USHL-Waterloo)
4 Sam WindleD6-4223Sr.RMaple Grove, Minn. (USHL-Des Moines)
5 Carter StruthersD6-5216So.LWeyburn, Saskatchewan (SJHL-Weyburn)
6 Jay DickmanF6-6225RS-Fr.LShoreview, Minn. (NAHL-Austin)
7 Matt Prapavessis (C)D6-1193Sr.ROakville, Ontario (USHL-Lincoln)
8 John ParkerF5-11188Jr.RGreen Brook, N.J. (Maine)
9 Phillip MarinaccioF5-10185Jr.LNobleton, Ontario (USHL-Lincoln)
11 Nate ArentzF6-1193So.LLakeville, Minn. (USHL-Fargo)
12 Graeme McCormackD6-1199Jr.RThunder Bay, Ontario (BCHL-Nanaimo)
13 Cory WardF5-11200Jr.RLas Vegas, Nev. (NAHL-Aberdeen)
14 Kyle BaumanF5-9169Fr.RApopka, Fla. (NAHL-Wichita Falls)
15 Jordan HellerF5-11173Fr.RBemidji, Minn. (NAHL-Aberdeen)
17 Leo FitzgeraldF5-8173Fr.LPort Alberni, B.C. (BCHL-Victoria)
18 Brendan HarmsF6-0183So.RSteinbach, Manitoba (USHL-Fargo)
19 Philip Brewer (C)F6-1181Sr.RCambridge, Ontario (OJHL-Burlington)
20 Sam RendleD5-11177R-Sr.LGrand Rapids, Minn. (NAHL-Bismarck)
21 Gerry FitzgeraldF5-8162Fr.RPort Alberni, B.C. (BCHL-Victoria)
22 Charlie O'ConnorF6-0183So.RElk Grove Village, Ill. (USHL-Chicago)
23 Markus GerbrandtF5-10180Jr.LEdmonton, Alberta (AJHL-Fort McMurray)
25 Ruslan PedanD6-1194So.LMoscow, Russia (NAHL-Janesville)
26 Myles FitzgeraldF5-7153Fr.RPort Alberni, B.C. (BCHL-Victoria)
27 Mitch CainF6-1205Sr.RFort Frances, Ontario (USHL-Des Moines)
28 Brett BeauvaisD5-11187Fr.LSummerside, Prince Edward Island (BCHL-Penticton)
30 Andrew WalshG6-3204Sr.LDawson Creek, British Columbia (NAHL-Dawson Creek)
33 Reid MimmackG6-1206R-So.LBrainerd, Minn. (NAHL-Jamestown)
35 Jesse WilkinsG6-2186So.LCalgary, Alberta (SJHL-Melfort)
2014-15 Men's Ice Hockey Coaches
Tom SerratoreHead CoachBemidji State '87
Ted BelisleAssistant CoachBemidji State '01
Travis WinterAssistant CoachBemidji State '09
Kohl SchultzDirector of Hockey OperationsNorth Carolina '14
Jerry HotarekVoulunteer Assistant CoachFirst Season


MNSCU Bemidji State University is a member of the
Minnesota State Colleges and Universities system
Streamline Technologies
Softball Bemidji State 8 Moorhead, Minn.
Apr 27 Concordia-Moorhead 2
Softball Bemidji State 5 Moorhead, Minn.
Apr 27 Concordia-Moorhead 8
Track & Field Cobber Twilight Moorhead, Minn.
Apr 28 Complete
Baseball Bemidji State 5 7 inn.
Apr 29 Southwest Minnesota State 8
Baseball Bemidji State 2 8 inn.
Apr 29 Southwest Minnesota State 12
Baseball U-Mary 1 7 inn.
May 1 Bemidji State 6
Baseball U-Mary 6 Bemidji, Minn.
May 1 Bemidji State 8
Track & Field Masanz Invitational Moorhead, Minn.
May 2 Complete
Baseball U-Mary 4 7 inn.
May 2 Bemidji State 6
Baseball U-Mary 13 Bemidji, Minn.
May 2 Bemidji State 14
Track & Field NSIC Outdoor Championships Sioux Falls, S.D.
May 8, 10:00 a.m.
Track & Field NSIC Outdoor Championships Sioux Falls, S.D.
May 9, 11:00 a.m.
Track & Field NCAA Diviion II Outdoor Championships Allendale, Mich.
May 21
Track & Field NCAA Diviion II Outdoor Championships Allendale, Mich.
May 22
Track & Field NCAA Diviion II Outdoor Championships Allendale, Mich.
May 23
W Soccer Minnesota Crookston Bemidji, Minn.
Sep 3, 7:30 p.m. Bemidji State
Football Augustana Bemidji, Minn.
Sep 5, 6:00 p.m. Bemidji State
W Soccer Bemidji State Marquette, Mich.
Sep 8, 1:00 p.m. Northern Michigan
W Soccer Missouri Western State Bemidji, Minn.
Sep 11, 3:00 p.m. Bemidji State
Football Bemidji State Marshall, Minn.
Sep 12, 6:00 p.m. SW Minnesota State
W Soccer Northwest Missouri State Bemidji, Minn.
Sep 13, 12:00 p.m. Bemidji State
Volleyball Northern Michigan Bemidji, Minn.
Sep 14, 12:00 p.m. Bemidji State
Volleyball Bemidji State St. Cloud, Minn.
Sep 17, 7:00 p.m. St. Cloud State
W Soccer U-Mary Bemidji, Minn.
Sep 19, 1:00 p.m. Bemidji State
Volleyball Minnesota Duluth Bemidji, Minn.
Sep 19, 2:00 p.m. Bemidji State
Football Winona State Bemidji, Minn.
Sep 19, 6:00 p.m. Bemidji State
W Soccer Minot State Bemidji, Minn.
Sep 20, 1:00 p.m. Bemidji State
Volleyball Bemidji State Crookston, Minn.
Sep 22, 7:00 p.m. Minnesota Crookston
Volleyball Bemidji State Minot, N.D.
Sep 25, 7:00 p.m. Minot State
W Soccer Minnesota State Bemidji, Minn.
Sep 25, 7:00 p.m. Bemidji State
W Ice Hockey Robert Morris Bemidji, Minn.
Sep 25, 7:07 p.m. Bemidji State
Football Bemidji State St. Paul, Minn.
Sep 26, 12:00 p.m. Concordia-St. Paul
Volleyball Bemidji State Bismarck, N.D.
Sep 26, 4:00 p.m. U-Mary
W Ice Hockey Robert Morris Bemidji, Minn.
Sep 26, 4:07 p.m. Bemidji State
W Soccer Concordia-St. Paul Bemidji, Minn.
Sep 27, 1:00 p.m. Bemidji State
W Ice Hockey Bemidji State Burlington, Vt.
Oct 2, 1:00 p.m. Vermont
Volleyball MSU Moorhead Bemidji, Minn.
Oct 2, 7:00 p.m. Bemidji State
W Ice Hockey Bemidji State Burlington, Vt.
Oct 3, 7:00 p.m. Vermont