ROSTER ARCHIVES


2014-15 Women's Ice Hockey
NumberNamePositionHeightYearS/CHometown (Previous School/Team)
2 Reilly FawcettF5-4Fr.RProctor, Minn. (Proctor/Hermantown HS)
4 Madison HutchinsonD5-8So.RManitou, Manitoba (Pembina Valley Hawks)
5 Alex Citrowske (A)F5-6Sr.LSavage, Minn. (Prior Lake HS)
6 Kristin HuberF5-11Jr.RKelowna, British Columbia (Pursuit of Excellence Academy)
7 Carley EsseD5-8So.RCloquet, Minn. (Cloquet HS)
8 Megan LushankoF5-3Jr.LChisago City, Minn. (Chisago Lakes HS)
9 Kaitlyn TougasF5-4Jr.RThunder Bay, Ontario (Thunder Bay Queens)
11 Whitney WivodaF5-8Jr.LFairbanks, Alaska (Lathrop HS)
14 Lauren MillerF5-7So.LBrockville, Ontario (Nepean Wildcats)
15 Ciscely NelsonF5-7Fr.RRoseau, Minn. (Roseau HS)
16 Stephanie Anderson (A)F5-9Jr.LNorth St. Paul, Minn. (University of Minnesota)
17 Emma TerresD5-8Fr.LNew Hope, Minn. (Armstrong-Cooper HS)
18 Rachael KellyF5-5Sr.RRosemount, Minn. (Rosemount HS)
20 Jenessa PhilipczykF/D5-7Jr.LStillwater, Minn. (Minnesota Thoroughbreds)
22 Alexis JoyceD5-4Fr.RLakeville, Minn. (Lakeville North HS)
23 Ivana BilicD5-7Jr.LCoquitlam, British Columbia (Warner Hockey School)
24 Summer ThibodeauF5-7Fr.RMaple Grove, Minn. (Maple Grove HS)
25 Alex BondD5-10Fr.LBarrie, Ontario (Barrie Jr. Sharks)
27 Kayleigh ChapmanD5-8Sr.RVirden, Manitoba (Warner Hockey School)
28 Bailey WrightF5-6So.RAnchorage, AK (Minnesota Duluth)
29 Brittni MowatG5-7So.LGlenboro, Manitoba (Pembina Valley Hawks)
30 Erin DetersG5-7Fr.LSartell, Minn. (Sartell/Sauk Rapids HS)
32 Hannah PaulsonG5-6Fr.LOsseo, Minn. (North Metro)
33 Mackenzie BruchG5-6Jr.LBarrie, Ontario (Stevenson University)
56 Hanna MoherF5-6Jr.LMilton, Ontario (Mississauga Junior Chiefs)
93 Kristine Grenier (C)F5-6Sr.RSt. Leon, Manitoba (Mercyhurst)
2014-15 Women's Ice Hockey Coaches
James ScanlanHead CoachFirst Season/Bemidji State '82
Amber FryklundAssistant CoachFourth Season/Bemidji State '03
Shane VeenkerAssistant CoachNinth Season/Bemidji State '01


MNSCU Bemidji State University is a member of the
Minnesota State Colleges and Universities system
Streamline Technologies
Cross Country Mike Thorson Invite Bismarck, N.D.
Oct 24, 4:00 p.m.
W Soccer (18) Winona State 0 Bemidji, Minn.
Oct 24, 4:00 p.m. Bemidji State 1
Volleyball Bemidji State 1 Minot, N.D.
Oct 24, 4:00 p.m. Minot State 3
W Ice Hockey (2) Wisconsin 2 Bemidji, Minn.
Oct 24, 4:00 p.m. Bemidji State 1
M Ice Hockey Bemidji State 2 Minneapolis, Minn.
Oct 24, 4:00 p.m. (1) Minnesota 5
Football Bemidji State 10 Duluth, Minn.
Oct 25, 4:00 p.m. (2) Minnesota Duluth 38
W Ice Hockey (2) Wisconsin 4 Bemidji, Minn.
Oct 25, 4:00 p.m. Bemidji State 3
Volleyball Bemidji State 3 Bismarck, N.D.
Oct 25, 4:00 p.m. U-Mary 2
M Ice Hockey Bemidji State 3 Minneapolis, Minn.
Oct 25, 4:00 p.m. (1) Minnesota 5
W Soccer Upper Iowa 2 Bemidji, Minn.
Oct 26, 4:00 p.m. Bemidji State 3
Volleyball Bemidji State 2 Crookston, Minn.
Oct 28, 4:00 p.m. Minnesota Crookston 3
Athletics Beaver Pride Luncheon Walnut Hall; Bemidji, Minn.
Oct 31, 12:00 p.m.
W Soccer Bemidji State Duluth, Minn.
Oct 31, 3:00 p.m. Minnesota Duluth
Volleyball (8) Southwest Minnesota State Bemidji, Minn.
Oct 31, 7:00 p.m. Bemidji State
W Ice Hockey Bemidji State Minneapolis, Minn.
Oct 31, 7:07 p.m. (1) Minnesota
M Ice Hockey (RV) Alaska Fairbanks Bemidji, Minn.
Oct 31, 7:37 p.m. Bemidji State
Football Bemidji State St. Cloud, Minn.
Nov 1, 1:00 p.m. St. Cloud State
Volleyball Sioux Falls Bemidji, Minn.
Nov 1, 4:00 p.m. Bemidji State
W Ice Hockey Bemidji State Minneapolis, Minn.
Nov 1, 4:07 p.m. (1) Minnesota
M Ice Hockey (RV) Alaska Fairbanks Bemidji, Minn.
Nov 1, 7:07 p.m. Bemidji State
W Soccer St. Cloud State Bemidji, Minn.
Nov 2, 1:00 p.m. Bemidji State
W Basketball Bemidji State Grand Forks, N.D.
Nov 2, 2:00 p.m. North Dakota (Exh.)
W Soccer Bemidji State TBA
Nov 5, 1:00 p.m. NSIC Playoffs
W Soccer Bemidji State TBA
Nov 7, 1:00 p.m. NSIC Playoffs
Volleyball Bemidji State Sioux Falls, S.D.
Nov 7, 7:00 p.m. (RV) Augustana
W Basketball Bemidji State Fargo, N.D.
Nov 7, 7:00 p.m. North Dakota State (Exh.)
M Ice Hockey Bemidji State Mankato, Minn.
Nov 7, 7:07 p.m. Minnesota State
Cross Country NSIC Championship Wayne, Neb.
Nov 8, 10:00 a.m.
Football MSU Moorhead Bemidji, Minn.
Nov 8, 1:00 p.m. Bemidji State
Volleyball Bemidji State Wayne, Neb.
Nov 8, 5:00 p.m. (11) Wayne State
M Ice Hockey Bemidji State Mankato, Minn.
Nov 8, 7:07 p.m. Minnesota State
W Soccer Bemidji State TBA
Nov 9, 1:00 p.m. NSIC Playoffs
M Basketball Bemidji State Cedar Rapids, Iowa
Nov 9, 1:00 p.m. Northern Iowa (Exh.)
Athletics Beaver Pride Luncheon Walnut Hall; Bemidji, Minn.
Nov 14, 12:00 p.m.
W Ice Hockey (10) North Dakota Bemidji, Minn.
Nov 14, 2:07 p.m. Bemidji State
W Basketball Bemidji State St. Paul, Minn.
Nov 14, 5:00 p.m. Fort Hays State (Kan.)
M Basketball Crown College Bemidji, Minn.
Nov 14, 7:00 p.m. Bemidji State
M Ice Hockey Michigan Tech Bemidji, Minn.
Nov 14, 7:37 p.m. Bemidji State
Football Northern State (Senior Day) Bemidji, Minn.
Nov 15, 1:00 p.m. Bemidji State