Both Teams Place Second at the Cobber Invite on Saturday; Leuer Sets Olson Forum Record Again; Suhonen Breaks School Record
Sunday, February 16, 2003
Moorhead, Minn. - Yesterday at the Cobber Invite, the men placed second out of eight teams fueled by three individual champions: junior Jason Carlson (Milaca, Minn.) in the 400m (51.04), senior Steve Leuer (Maple Grove, Minn.) in the 1,000m (2:30.85) and sophomore Steve Schreiber (Chisago Lakes, Minn.) in the High Jump (6’2 3/4”). Leuer’s mark broke the Olson Forum facility record as he held it from the Cobber Duals (2/1/03) with a mark of 2:29.95. The women took second out of 10 teams led by the top-place effort of sophomore Amy Taylor (Estilline, S.D.) in the 55m Hurdles (9.30). Taylor aslo took fifth in the High Jump (4’7 3/4”). Another highlight included the performances of freshman Erin Suhonen (Wright, Minn.) as she took fourth in the Shot Put (34’10 1/4”) and Weight Throw (40’5 1/2”). Her mark in the weight throw set a new school record as the old one was held by Amy Boll (40’3”) in 1998.

Other top-five finishers for the women include: sophomore Carla Perry (Lino Lakes, Minn.) - third in the 55m (7.74) and fourth in the 200m (28.12), sophomore Megan Hamilton (Byron, Minn.) - third in the Long Jump (15’ 8 3/4”), freshman Christa Pribula (East Grand Forks, Minn.) - tied for third in the 600m (1:46.00) and fourth in the 3,000m (11:26.93), freshman Dawn Holman (Big Falls, Minn.) - tied for third in 600m (1:46.00), sophomore Martha Miltich (Cohasset, Minn.) - third in the 3,000m (11:11.25) and fourth in the 1,500m (5:05.64) and the 4x400 Meter Relay team of Pribula, Miltich, senior Josie Muzquiz (Detroit Lakes, Minn.) and sophomore Janel Rook (Alexandria, Minn) took third (4:28.63).

Finishing in the top-five for the men, sophomore Steve Wojcechowski (Antigo, Wis.) - second in the Weight Throw (47’7”), junior Corey White (Wintrhop, Minn.) - second in the 600m (1:25.76) and fifth in the 1,000m (2:38.49), junior Mitch Cooper (Davenport, Iowa) - second in the 400m (51.06), freshman Ben Hopkins(Baudette, Minn.) - third in the 55m (6.82) and fourth in the 200m (23.71), junior Justin Martin (Wyoming, Minn.) - third in the 200m (23.61) and fourth in the 400m (51.94), freshman Jay Prince (Bemidji, Minn.) - third in the 600m (1:26.24), freshman Michael Rydberg (Pine City, Minn.) - third in the Shot Put (45’ 9 1/4”) and Weight Throw (46’ 10 3/4”), sophomore Ben Mettling(Pine City, Minn.) - fifth in the Weight Throw (42’1 1/2”), freshman Tyson Kuznia (Stephen, Minn.) - fifth in the 55m Hurdles (8.21), Jeremy Dinius- fifth in the Long Jump (19’7”), Travis Schwarz - fifth in the High Jump (5’8 3/4”) and the 4x400 Meter Relay team of Cooper, Prince, Martin and Carlson took third (3:32.67).

A complete listing of the results can be viewed at http://www.cord.edu/dept/sports/03/box/winter/021503w.html for the women and http://www.cord.edu/dept/sports/03/box/winter/021503m.html for the men.

A busy stretch awaits the Beavers as both squads travel to Fargo, N.D. for the Bison Classic on Friday and then to St. Cloud, Minn. for the Husky Open on Saturday. Both events come on the eve of the NSIC Championships set for Feb. 27-March 1 in Bemidji, Minn.

BSU INDIVIDUAL FINISHERS
MEN’S RESULTS:
**55 Meter Dash
3. Ben Hopkins 6.82
**55 Meter Hurdles
5. Tyson Kuznia 8.21
**200 Meter Dash
3. Justin Martin 23.61
4. Ben Hopkins 23.71
**400 Meter Dash
1. Jason Carlson 51.04
2. Mitch Cooper 51.06
4. Justin Martin 51.94
7. Tristan White 52.79
**600 Meter Dash
2. Corey White 1:25.76
3. Jay Prince 1:26.24
7. Patrick Lais 1:29.07
8. Pat Quinn 1:29.68
11. Paul Quinn 1:30.98
**800 Meter Dash
7. Kipton Solmonson 2:07.36
9. Jason Jacoby 2:09.64
13. James Plese 2:16.20
**1,000 Meter
1. Steve Leuer 2:30.85 (Olsom Forum Record)
5. Corey White 2:38.49
9. Patrick Lais 2:48.84
10. Pat Quinn 2:49.78
12. Paul Quinn 2:51.74
14. Scott Anderson 2:55.22
17. Andrew Barten 3:01.69
**1,500 Meter
7. Jason Jacoby 4:22.77
10. Matt Kistner 4:42.03
**3,000 Meter
8. Kevin Heltemes 9:43.32
**4x400 Meter Relay
3. BSU (Jason Carlson, Mitch Cooper,
Jay Prince, Justin Martin) 3:32.67
** Long Jump
5. Jeremy Dinius 19’7”
**Weight Throw
2. Jacob Wojcechowski 47’ 7”
3. Michael Rydberg 46’ 10 3/4”
5. Ben Mettling 42’ 1 1/2”
**High Jump
1. Steve Schreiber 6’2 3/4”
5. Travis Schwarz 5’8 3/4”
**Pole Vault
7. Justin Smith 11’9 3/4”
9. Jon Hausrath 11’9 3/4”
**Shot Put
3. Michael Rydberg 45’ 9 1/4” WOMEN’S RESULTS:
**55 Meter Dash
3. Carla Perry 7.74
**55 Meter Hurdles
1. Amy Taylor 9.30
**200 Meter Dash
4. Carla Perry 28.12
**600 Meter Dash
3. Christa Pribula 1:46.00
3. Dawn Holman 1:46.00
6. Paige Ferguson 1:50.04
**800 Meter
8. Josie Muzquiz 2:42.61
10. Katie Dipple 2:46.53
**1,500 Meter
4. Martha Miltich 5:05.64
13. Josie Muzquiz 5:26.58
**3,000 Meter
3. Marth Miltich 11:11.25
4. Christa Pribula 11:26.93
7. Jami Peterson 12:14.0
**4x400 Meter Relay
3. BSU (Janell Rook, Christa Pribula, Martha Miltich,
Josie Muzquiz) 4:28.63
6. BSU (Carla Perry, Megan Hamilton, Paige Ferguson,
Dawn Holman) 4:44.82
**Long Jump
3. Megan Hamilton 15’ 8 3/4”
**High Jump
5. Amy Taylor 4’ 7 3/4”
**Shot Put
4. Erin Suhonen 34’ 10 1/4”
**Weight Throw
4. Erin Suhonen 40’ 5 1/2”

MEN:
1. Jamestown 173.5
2. Bemidji State 145.0
3. Dakota State 124.0
4. Concordia-Moorhead 108.5
5. Northern State 60.0
6. Valley City State 26.0
7. UM-Morris 19.0
8. Minot State 8.0

WOMEN:
1. Concordia-Moorhead 246.5
2. Bemidji State 92.0
3. Jamestown 83.5
4. Dakota State 77.0
5. Northern State 73.0
6. St. Scholastica 34.0
T7. UM-Morris 29.0
T7. Valley City State 29.0
9. Minot State 8.0
10. Lake Region State 5.0
PROUD SPONSORS OF BEAVER ATHLETICS